ریزش مو و درمان آن

حقایقی در مورد ریزش مو و طاسی :

ریزش مو در مردان:

بیشتر موارد ریزش مو مردانه، ناشی از آلوپسی آندروژنیک ارثی است که بیشتر با عنوان طاسی و ریزش مو مردانه شناخته می شود. ریزش مو و طاسی مردانه به صورت ژنتیکی از والدین به ارث می رسد و بعد از بلوغ شروع به پیشرفت می کند. وجود هورمون دی هیدروتستوسترون(DHT)، در مردی که از نظر ژنتیکی مستعد است، برای وقوع طاسی مردانه لازم است. درمانی در این مورد وجود ندارد. افسانه های زیادی در مورد طاسی و ریزش مو وجود دارند، اما به احتمال قریب به یقین، علت ریزش مو مواردی همچون گردش ضعیف جریان خون، فولیکول هایی که خونرسانی به آنها به خوبی انجام نمی شود، شامپو زدن مکرر، پوشیدن کلاه یا کلاه کاسکت و مسائلی از این قبیل نمی باشد. همچنین تغذیه مناسب، می تواند تأثیر مثبتی بر کیفیت، و نه کمیت، مو داشته باشد.

ریزش مو در بانوان:

ریزش مو در بانوان مساله ای می باشد که همچنان در دست بررسی است، اما به نظر می رسد تأثیرات هورمونی در ریزش مو زنانه نسبت به طاسی و ریزش مو مردانه متفاوت باشد. از جمله دلایلی که باعث ریزش مو و کچلی در بانوان می شود و قابل درمان هستند عبارتند از:
بیماری های تیروئید، کمبود آهن، تب بالا، جراحی یا بیهوشی عمومی، رژیم های شدید، زایمان و یک سری پروسه های درمانی خاص .همچنین ناهنجاری های درماتولوژیک خاص جمجمه می تواند به صورت موقتی یا دائم باعث ریزش مو یا طاسی بشوند، مانند لوپوس، پلانوپیلاریس لیشن و آلوپسی آرئاتا.
به علت این که ریزش مو در زنان می تواند ناشی از بیماری های زمینه ای باشد، بهتر است زنان مبتلا به ریزش مویی که علت ریزش مو در آنها مشخص نیست، به یک درماتولوژیست مراجعه کنند.

 

تأثیر ماینوکسیدیل در کاهش و حتی در برخی موارد توقف ریزش مو و همچنین رشد مجدد مو در رأس سر به اثبات رسیده است. محلول ماینوکسیدیل ۲% ، توسط سازمان غذا و داروی آمریکا (FDA) تایید شده و اولین دارو برای پوست سر است که تأثیر آن در رشد موی انسان به اثبات رسیده است. اگر چه که این محلول تأثیر کمی بر روی طاسی فرونتال (ناحیه ای که طاسی آن ، بیشترین نگرانی مردان را در بر دارد.) را نشان می دهد. برای اثرگذاری، ماینوکسیدیل باید به صورت روزانه استفاده شود و می توان آن را به صورت آنلاین و یا از داروخانه ها تهیه کرد.
روگین نام برند معمول محلول ماینوکسیدیل است که می تواند در قالب محلول های ۲% یا ۵% خریداری شود. به نظر می رسد که محلول ۵% تقریبا ۵۰۰% موثرتر از محلول ۲% می باشد. بیشترین تأثیر دارو در دوره های مصرف بین ۵ ماه تا ۲ سال دیده شده است که اثر آن پس از این مدت کاهش یافته است. همچنین شواهد نشان داده اند که استفاده از روگین در شب نزدیک به ۸۰% موثرتر از استفاده آن در روز است.
اگرچه مکانیسمی که ماینوکسیدیل از آن طریق باعث تحریک رشد مو می شود ناشناخته است، اما احتمالا آن از طریق طولانی کردن چرخه رشد فولیکولی مو عمل می کند. در واقع اثر دارو، افزایش کیفیت مو از طریق افزایش قطر و طول موها می باشد. بیشتر بیمارانی که با رشد مو مواجه می شوند، موهایی ریش ریش و کوتاه خواهند داشت که به آنها موهای هلویی گفته می شود. در نقاطی که کچل است مویی نخواهد رویید. به نظر می رسد که اثر ماینوکسیدیل موقتی است. زمانی که دارو متوقف شود، الگوی ریزش موی قبلی ادامه خواهد یافت و حتی اگر دارو برای سال های زیادی استفاده شود، باز هم با قطع دارو، تمامی اثار آن در عرض ۲ تا ۳ ماه از بین خواهد رفت. این محدودیت در دیگر دارو های مورد مصرف برای ریزش مو نیز وجود دارد.
در گذر زمان، مردانی که از ماینوکسیدیل استفاده می کردند، کچل شدند، اگرچه با سرعت بسیار کمتری این اتفاق افتاد. استفاده همزمان ماینوکسیدیل و فیناستراید به شدت توصیه شده است چرا که به نظر می رسد اثرات سینرژیکی بین این دو دارو وجود دارد. آنها از طرق متفاوتی با ریزش مو مقابله می کنند، اما مکمل یگدیگر می باشند.

به این علت که اثرات ماینوکسیدیل موقتی است، مبلغ مورد نیاز برای استفاده از ماینوکسیدیل در تمام عمر ممکن است بیشتر از قیمت جراحی پیوند مو بشود.
استفاده در بانوان:
مطالعات اولیه در مورد ماینوکسیدیل تنها بر روی مردان طاس انجام شد، اما به نظر می رسد که ماینوکسیدیل در بانوان موثرتر باشد. در حقیقت ماینوکسیدیل تنها داروی مورد تأیید FDA برای ریزش موی بانوان است. همانطور که در مورد مردان گفته شد، ماینوکسیدیل تنها به میزان متوسطی در ترمیم مو موثر است و به نظر نمی رسد که در زنان مسن تر و یائسه تأثیرگذار باشد. اگرچه که به بانوان توصیه می شود محلول ۲% را مصرف کنند، اما بسیاری از آنها از محلول ۵% استفاده کرده و نتایج بهتری را نیز دریافت کرده اند.
به نظر می رسد که بانوان مقداری بیشتر به دارو ها حساس هستند و خطر پیشرفت درماتیت تماسی در آنها بیشتر هست. همچنین واکنش موضعی در آنها قابل توجه تر است و مصرف این دارو موجب پر مویی در برخی موارد شده است. پیشرفت رشد موهای صورت بعد از قطع دارو به آرامی بهبود می یابد. اگرچه به نظر می رسد که استفاده موضعی ماینوکسیدیل بی ضرر است، اما ایمن بودن آن در طولانی مدت تأیید نشده است. ممکن است مشکلات بالقوه طولانی مدتی وجود داشته باشد که در حال حاضر ما از آنها بی خبر هستیم.

تأثیر ماینوکسیدیل در کاهش و حتی در برخی موارد توقف ریزش مو و همچنین رشد مجدد مو در رأس سر به اثبات رسیده است. محلول ماینوکسیدیل ۲% ، توسط سازمان غذا و داروی آمریکا (FDA) تایید شده و اولین دارو برای پوست سر است که تأثیر آن در رشد موی انسان به اثبات رسیده است. اگر چه که این محلول تأثیر کمی بر روی طاسی فرونتال (ناحیه ای که طاسی آن ، بیشترین نگرانی مردان را در بر دارد.) را نشان می دهد. برای اثرگذاری، ماینوکسیدیل باید به صورت روزانه استفاده شود و می توان آن را به صورت آنلاین و یا از داروخانه ها تهیه کرد.
روگین نام برند معمول محلول ماینوکسیدیل است که می تواند در قالب محلول های ۲% یا ۵% خریداری شود. به نظر می رسد که محلول ۵% تقریبا ۵۰% موثرتر از محلول ۲% می باشد. بیشترین تأثیر دارو در دوره های مصرف بین ۵ ماه تا ۲ سال دیده شده است که اثر آن پس از این مدت کاهش یافته است

ریزش مو

فیناستراید

اطلاعات مربوط به شکل : هورمون دی هیدرو تستسترون تداخل هایی را در فاز رشد فولیکول های مو ایجاد می کند و همانطور که در شکل مشاهده می شود این دارو منجر به جلوگیری از گسترش ریزش موی ناشی از تاثیرات دی اچ تی می شود .
فیناستراید یک داروی خوراکی می باشد که منجر به بلوکه شدن تبادل دی هیدروتستسترون می گردد. این دارو در انگلستان بیش از ۲۵ سال است که مصرف می شود و عمده تاثیر آن در درمان ریزشش موی مردانه ، ناراحتی پروستات و دیگر بیماری هایی می باشد که دی هیدروتستسترون دخیل می باشد . تخمین زده می شود که حدود ۱ میلیون مرد در ایالات متحده آمریکا ، به صورت روزانه قرص فیناستراید مصرف می کنند . غالب این افراد از فیناستراید استفاده می کنند تا ریزش موهای خود را به تعویق بیندازند یا اینکه بر حجم و تراکم موهایشان بیفزایند . به ندرت دیده شده این قرص باعث رویش مو در نواحی طاس سر شود ولی اثبات شده که مصرف آن منجر به کاهش ریزش مو و کند شدن سیکل ریزش مو می شود .

این قرص به صورت ۱ میلی گرم ، ۵ میلی گرم در بازار وجود دارد و نام تجاری آن پروپشیا(Propecia) می باشد. فیناستراید مانع عملکرد آنزیم آلفا ردوکتاز ۵ نوع دو (II 5-alpha reductase) می شود . اینن آنزیم در طاسی با الگوی مردانه نقش مهمی را ایفا می کند و تحقیقات انجام شده نیز موید این امر می باشد . بعد از دوسال مصرف این دارو ، ۸۳ درصد از مردان اظهار داشتند که حجم موهایشان ثابت مانده است و یا حتی در مواردی حجم موها افزایش یافته است . البته در ۱۷ درصد از افراد حتی با مصرف دارو ، ریزش مو متوقف نشده است . از این دارو نمی توان توقع داشت که در نواحی طاس ، مو برویاند و بیشتر تاثیر این دارو در راستای کند شدن فرایند ریزش مو می باشد .
این دارو باعث کاهش دی هیدروتسترون در سطوح خونی و اسکالپ می گردد که عمده تاثیر دارو نیز بدین خاطر می باشد . در افرادی که از دوز ۱۱ میلی گرم در روز دارو استفاده می کنند ، سطوح دی اچچ تی ۶۸٫۴ درصد کاهش یافته است . دوز ۵ میلی گرمی دارو برای بیماری بزرگی پروستات مورد استفاده قرار می گیرد . یافته ها حاکی از این مساله می باشد که هنگامی که فیناستراید همراه با ماینوکسیدیل مصرف شود ، بازدهی درمانی به مراتب بیشتر می باشد و این دو دارو به صورت مکمل یکدیگر عمل می کنند و این موضوع ازجمله اثرات سینرژیک دارو می باشد . برای تاثیر گذاری باید این دارو به مدت حداقل ۳ ماه مصرف شود . بیشترین بازدهی دارو پس از یک تا دو سال مصرف دارو ، مشاهده می شود . اثر این دارو تا زمانی می باشد که دارو مصرف می شود و بعد از قطع مصرف دارو شرایط به حالت قبل از مصرف دارو باز می گردد .
بیشتر نگرانی های موجود پیرامون این دارو به خاطر عوارض و تاثیرات سوء آن بر میل جنسی مردان و مباحث مرتبط می باشد . از جمله این موارد می توان به کاهش میل جنسی در مردان ، اشکال دررر نعوظ بزرگ شدن سینه ها و … اشاره داشت . مصرف این دارو برای خانم ها مجاز نمی باشد . خانم های باردار حتی نباید به این دارو دست بزنند چون امکان این امر وجود دارد که دارو از طریق پوست جذب و منجر به ایجاد عوارضی بر روی جنین شود .

داروی نوین دیگری که در حال حاضر برای درمان ریزش مو وجود دارد و مشابه فیناستراید عمل می کند دوتاستراید می باشد.دوتاستراید فعالیت هر دو گونه آنزیم ۵ آلفا ردوکتاز ( یعنی گونه یک و دو ) را مهار می کند از این رو تاثیر بیشتری نسبت به فیناستراید دارد .این دارو نیز برای درمان بزرگی پروستات مورد استفاده قرار می گیرد . دوتاستراید باعث کاهش سطوح دی اچ تی به میزان ۹۰ درصد در طی دو هفته پس از مصرف دارو می شود و این میزان در دوسال به ۹۳ درصد می رسد . این دارو برای درمان ریزش مو (به جز در کره جنوبی) مورد تایید قرار گرفته است . این دارو در ایالات متحده استفاده می شود ولی با این حال توسط دکترها و متخصصین ما مورد استفاده قرار نمی گیرد . عوارض داروی دوتاستراید مشابه فیناستراید می باشد و این دارو نیز نباید در خانم ها مصرف شود .
داروی فیناستراید علاوه بر عوارض ذکر شده در بالا عوارض دیگری نیز دارد که از جمله آن می توان به برخی موارد زیر اشاره داشت :
مصرف این دارو ممکن در برخی ایجاد آلرژی و حساسیت بکند .
این دارو ممکن است باعث ایجاد افسردگی شود .
این دارو ممکن است منجر به کاهش اندازه پرستات شود .

ریزش مو و عمل کاشت مو:

عمل کاشت مو، کاشت مو در واقع به معنی انتقال فولیکول های ناحیه ی پر مو از پشت سر به ناحیه ی کم مو یا طاساطلاق می شود که منجر به افزایش تراکم مو در نواحی مدنظر می شود. جراح یک نوار از موهای متراکم مقاوم پوست را از ناحیه دهنده برمی دارد و واحد های فولیکولار را از این نوار به داخل مناطق نازک یا طاسی گیرنده وارد می کند. موی دهنده که دائمی است و تحت تأثیر هورمون دی هیدروتستوسترون قرار نمی گیرد، مجددا در ناحیه گیرنده یا طاس توزیع می شوند. هنر عمل کاشت مو با اعمال زاویه در میان واحد های فولیکولار کاشته شده و جایگزاری چند واحد فولیکولار در مناطق مختلف تکامل می یابد. در طول فرایند کاشت مو ، موی جدیدی روییده نمی شود. با وجود اینکه تراکم واحد های فولیکولار در نواحی کاشته شده ، کمتر از قسمت اصلی می باشد، اما این تفاوت معمولا با چشم به سختی قابل احساس است.

لطفا به یاد داشته باشید که این مقاله در قالب اطلاعات عمومی می باشد و نباید به عنوان توصیه پزشکی مدنظر قرار گیرد.