با شروع فصل پاییز، لیمو ترش جای خود را به یکی از پر طرفدار ترین مرکبات یعنی پرتقال می دهد.

منشأ اصلی کشت پرتقال همچنان مشخص نشده و بسیاری معتقدند که اولین پرتقال ها در جنوب شرقی آسیا دیده شده اند. این میوه آبدار معمولا در سرزمین های گرمسیری از رشد و کیفیت بهتری برخوردار هستند. علت شیرینی دلنشین پرتقال، وجود کربوهیدرات های ساده همچون گلوکز، فروکتوز و ساکارز است. با وجود این کربوهیدرات ها، پرتقال از شاخص گلوکز پایینی برخوردار است، به این معنا که کربوهیدرات قند خود را به طور ملایم و تدریجی و در مدت زمانی بلند آزاد کرده و در اختیار بدن انسان قرار می ‌دهد، در نتیجه باعث می ‌شود یک سطح ثابت، یکنواخت و ملایم از انسولین در بدن آزاد شود.

پرتغال

پرتقال همچنین از جمله میوه های فیبر دار است که به گوارش کمک به سزایی می کند. همچنین فیبر می تواند به کاهش وزن و کم کردن سطح کلسترول خون کمک کند. فولیک اسید، ویتامین C، تیامین و همینطور پتاسیم که فشار خون را تنظیم می کند، از جمله مواد مغذی موجود در پرتقال به عنوان میوه ای پر خاصیت هستند. به علاوه خطر تشکیل سنگ کلیه با وجود سیتریک اسید موجود در پرتقال کم می شود. با اینکه در ساختار پرتقال آهن وجود ندارد اما ویتامین C و سیتریک اسید در جذب آن توسط هموگلوبین خون موثر است.
استفاده از پوست پرتقال به عنوان ماسک به مرور سلول های مرده پوست را از بین می برد. جالب است بدانید که ماسک پوست پرتقال برای انواع پوست ها مناسب است. ماسک پرتقال در تنظیم تعداد رنگدانه ها، جلوگیری از پیری زودرس و روشن کردن پوست موثر است.
جلوگیری از بروز التهاب مفاصل، کاهش خطر ابتلا به سرطان های پوست و ریه، کمک به سیستم ایمنی بدن با بهبود وضعیت گلبول های سفید خون، استحکام استخوان ها و دندان، بهبود قدرت بینایی، جلوگیری از ضخیم شدن سرخ رگ ها و سهولت در تنفس از جمله دیگر خواص مفید پرتقال هستند. شما می توانید به سادگی با مصرف روزانه یک پرتقال از تمامی این فواید بهره ببرید.

پرتغال - خواص پرتغال
پرتغال - خواص پرتغال

خواص پرتقال

1) دانشمندان سوئدی کشف کرده اندکه خوردن پرتقال ازسرطان لوزالمعده جلوگیری می کند .

2) پوست سفید پرتقال و ورقه های نازک بین قسمت های داخل پرتقال بهترین دارو برای کاهش کلسترول خون است .

3) اسانس پرتقال ضد عفونت های میکربی است .

4) پرتقال مقوی معده و ضد گاز معده است .

5) پرتقال ضد سم ، ادرار آور و نرم کننده سینه و ضد استفراغ است .

6) جوشانده برگهای پرتقال برای شست وشوی ورم ها و کاهش درد مفید است .

7) خوردن پرتقال ضد اسپاسم و آرام بخش است .

8) اسانس پرتقال را برای ضد عفونی کردن بکار می برند .

9) پرتقال خون را تمیز می کند .

10) پرتقال گرچه اسیدی است ولی خاصی قلیایی به بدن می دهد و برای کسانیکه گوشت زیاد مصرف می کنند و بدنشان اسیدی شده است مفید است .

11) برای استفاده بیشتر از مواد غذای پرتقال بهتر است که پوست زردرنگ آنرا بگیرید و با پوست سفید و پره های داخل آن بخورید زیرا در پوست سفید آن مواد معدنی زیادی وجود دارد که اثر اسید موجود در پرتقال را خنثی می کند .

12) آب پرتقال در کودکان یک ساله سبب تسریع در آمدن دندانها می شود.

13) پرتقال کرم روده را از بین می برد و پائین آورندة تب است.

14) «ویتامین C» به افزایش جذب آهن در رژیم غذایی کمک می کند. خصوصاً در افراد گیاهخوار افزایش مصرف غذاهای غنی از «ویتامین C» از قبیل مرکبات، برای کاهش خطر ابتلا به کمبود آهن که سبب کم خونی می شود، ضروری است.

15) عدسی های چشم انسان به طور طبیعی حاوی مقادیر بالایی از «ویتامین C» می باشد. افرادی که کمتر از 125 میلی گرم «ویتامین C» در روز مصرف می کنند، 4 برابر بیشتر با خطر ابتلا به آب مروارید، در مقایسه با افرادی که بیش از 500 میلی گرم در روز مصرف دارند، مواجه می باشند. بنابراین مصرف مرکبات به حفاظت از عدسی ها در برابر آب مروارید کمک می کند.

منبع میثم عطر