Persian Hair`s Information

به نام خالق زيبايي ها

ریزش مو

اكثر مردم روزانه بين 70 تا 150 تار موي سرشان را از دست مي دهند، كه عمدتا‎‏ً در حين شستشو، شانه زدن و يا بستن موي سر است.

بدن انسان برای حفظ سلامت موها و رویش موهای جدید نیازمند مقادیری از ویتامین ها، مواد معدنی، پروتئین و سایر مواد مغذی است و عدم توازن میزان این مواد در بدن موجر به افزایش ریزش مو و کاهش رویش موهای جدید می گردد. معمولاً كم شدن موي سر هنگامي است كه ريزش مو بيشتر از رويش مو باشد. كم مو شدن وقتي قابل توجه است كه حدود 40% از چگالي موي سر از دست رود.

مهم ترین دلایل ريزش مو:

مشکلات تیروئید

بارداری

عوارض جانبی برخی داروها

تغذیه نامناسب (رژیم غذایی نامتعادل)

صدمات جسمی (تصادف، جراحی، سوختگی شدید)

استرس

کمبود ویتامین ها و عناصر معدنی

ریزش مو

عفونت

بیماری های خودایمنی (دیابت و لوپوس)

مراقبت نا مناسب مو (خشک کردن مو با سشوار، شانه زدن موی خیس)

آلوپسی

تست تایید ریزش مو:

برای تایید ریزش غیر طبیعی مو و بررسی شدت آن حدود 100-50 تار مو را با انگشتان گرفته ملایم بکشید. در حالت طبیعی 5-4 تار مو کنده می‌شود. اگر بیشتر کنده شود ریزش مو غیر طبیعی است.

راه های پیشگیری از ریزش مو:

می‌توانیم با رعایت نکات زیر پیشرفت ریزش مو را کند کنیم. کارهایی که برای پیشگیری از ریزش مو می‌توانیم انجام دهیم عبارتند از:

*رعایت نکات بهداشتی مو ، جلوگیری از چرب شدن زیاد مو ، شستشوی صحیح مو و استفاده از شامپوهای ملایم.

*برطرف کردن عوامل تشدید کننده ریزش مو مثل افسردگی و استرسهای روحی که تاثیر زیادی در ریزش مو دارند و یا کم خونی و …

*رعایت نکات تغذیه‌ای ، پرهیز از مصرف بی رویه نمک و شیرینی ، مصرف میوه‌جات و سبزیجات و پرهیز از رژیم غذایی سخت چاقی

روش های درمان ریزش مو:

درمان ریزش مو بر اساس علت آن صورت می گیرد در صورت وجود علل زمینه‌ای، باید برطرف شود. یکسری درمان کلی هم بصورت تجربی در همه موارد استفاده می‌شود از جمله قرص ویتامین E ، ویتامین ب- کمپلکس و قرصهای آهن و هماتینیک.

درمان طاسی مردانه

به صورت اختصاصی در مورد طاسی مردانه در حال حاضر محلول ماینوکسیدیل تنها درمان دارویی پذیرفته شده است.در مردانی که دارای نواحی کوچکی از ریزش موی ناکامل در ورتکس هستند، بهترین جواب را می‌دهد. اثر آن بر روی موی نواحی فرونتال و شقیقه هنوز شناخته نشده است. اثر آن به صورت کم کردن ریزش مو و حتی تحریک رویش موی جدید است. رشد مو 8 تا 12 ماه بعد واضح می‌گردد.محلول را باید بطور مداوم استفاده کرد تا رشد مو حفظ شود. از این دارو 1 سی‌سی (15 قطره) ‌از محلول 2 درصد روی ناحیه خشک مالیده می‌شود و تا یک ساعت نباید آن ناحیه خیس شود، ماساژ هم داده نشود. با قطع ماینوکسیدیل موهای جدید می‌ریزد.

درمان ریزش موی منطقه‌ای

از درمانهای مورد استفاده برای این نوع ریزش مو ، تزریق داخل ضایعه و یا تزریق وریدی استروئید ، آنترالن ، فتوکموتراپی ، آلرژنهای موضعی و ماینوکسیدیل است.

درمان تریکوتیلوماینا

برای درمان تریکوتیلوماینا درمان اختلالات روانی همراه و روان درمانی کمک کننده است و کلومیپرامین و فلوکستین به عنوان درمان دارویی در کنترل این رفتار موثر هستند.

***شوره سر***

به پوسته‌های سفید رنگ در لابلای موها كه گاهی روی شانه‌ها ریخته و از نظر زیبائی و اجتماعی ناخوشایند به نظر می رسند، شوره سر یا سبوره گفته می شود. این‌ بیماری‌ مسری‌ نیست‌.

مهم ترین دلایل شوره سر:

تغذیه نادرست

نگرانی و استرس

هوای گرم و مرطوب

پوست چرب

تعریق زیاد

عدم تعادل هورمونها بخصوص آندروژنها

مصرف بی رویه مواد آرایشی و عدم رعایت نظافت مو

شامپو نزدن مرتب

انواع شوره سر:

به صورت معمول شوره سر به دو فرم دیده می‌شود:

1- شوره سر خشك : دراین حالت پوسته‌ها به سرنچسبیده و بصورت پوسته‌های نازك با ظاهر پودری خاكستری روی سر، شانه‌ها و اطراف گردن دیده می شوند. این وضعیت ظاهر بدی برای فرد بوجود می‌آورند. در این نوع شوره سر خارش هم وجوددارد. شوره خفیف بسیارشایع بوده بطوری که برخی ازمتخصصین وجود آن راطبیعی تلقی می‌کنند.

2- شوره چرب : در این وضعیت پوسته‌ها بزرگتر و چرب بوده و لذا به هم چسبیده و نمی‌ریزند بلكه یك حالت متراكم وچرب درپوست سربوجود می آورندكه بیمار را بسیار ناراحت می‌كند. در این وضعیت اغلب اوقات خارش هم وجود دارد.

راه های پیشگیری از شوره سر:

برای‌ به‌ حداقل‌ رساندن‌ شدت‌ یا دفعات‌ شعله‌ور شدن‌ بیماری شوره سر می‌توانیم از روشهای زیر استفاده کنیم:

*هرگز پوست سر را با ناخن نخارانيد و از نوک انگشتان برای اين کار استفاده کنيد.

*در روزهاي خيلی سرد، بادی، و يا آفتابی شديد است، اگر می خواهيد برای مدت زمان طولانی در فضای آزاد باقی بمانيد، کلاه نرم به سر بگذاريد.

*توقف مصرف رنگ مو و محصولات حالت دنده مو که در آنها الکل به کار رفته است

(الکل سبب خشک شدن موها می شود)

*استفاده از ويتامينها در رژيم غذايی به خصوص گروه B

* برس زدن مرتب موها

*شستشوی موی سر روزی یک بار

روش های درمان شوره سر:

درمان سنتی:
*پیش از خواب شب، دو قاشق غذاخوری پودر تخم شنبلیله را درآب خیس کرده و صبح روز بعد آنرا به تمام کف سر بمالید و پس از نیم ساعت آنرا بشویید.

*استفاده از آب تازه لیمو ترش است بعد از آخرین شستشو سر و آبکشی. یک قاشق غذا‌خوری از آنرا به کف سر بمالید.

*استفاده از چغندر به خصوص نوع سفید رنگ آن، به نحوی که پس از جوشاندن مقداری از چغندر در آب و پس از صافی نمودن جوشانده هرشب سر را با آن ماساژ دهید.

* موهایتان را با سرکه سیب ماساژ دهید.اسیدهای طبیعی،سلولهای مرده را از سر جدا می‌کند. پس از چند دقیقه سرتان را با شامپو بشوئید.

درمان طبی شوره سر:

برای‌ رفع‌ شوره‌ مختصر سر می‌توانید از شامپوهای‌ طبی ضدشوره‌ از جمله سلنیوم سولفید، کتوکونازول، پیریتنیوم زینک (پریتیون روی) و انواع شامپوهای پلی‌تار و شامپو‌های آنتی سپتیک مانند شامپو ستاولون و نیز لوسیون‌های‌ نرم‌کننده‌ پوست‌ استفاده‌ کنید.

عفونتها و التهابات مو

در صورتی که عامل بوجود آورندۀ ریزش مو سبب تخریب فولیکول مو شود ، ریزش مو برگشت پذیر نخواهد بود. از جمله شایعترین و مهمترین علل این نوع ریزش مو عفونتها هستند و شایعترین عامل عفونتها را قارچها تشکیل می دهند.

راه های پیشگیری از عفونتها و التهابات مو:

برای پیشگیری از این بیماری، رعایت بهداشت گام نخست است که شامل

*عدم صدمه به پوست

*استفاده از روش‌های ملایم اصلاح مو

*استفاده از تیغ‌های تیز

*استفاده از آب گرم قبل از اصلاح و کمپرس آب سرد پس از اصلاح

*جلوگیری از خاراندن پوست

* جلوگیری از پوشیدن شلوار‌های بسیار تنگ پس از اصلاح موی پا

روش های درمان عفونتها و التهابات مو:

برای درمان عفونتها و التهابات مو چند روش اصلی توصیه می شود:

*شستشوی مرتب با آب و شامپو و یا با صابون

*کمپرس گرم

*استفاده از مواد ضد عفونی کننده و آنتی بیوتیکها

*رعایت بهداشت

ریزش موی سکه ای (الوپسی)

اگر موهای سر شخصی در یک یا چند نقطه به طور ناگهانی بریزد آن فرد به ریزش موی سکه ای ( آلوپسی آره آتا ) مبتلا شده است. اندازه نقاط گرد بدون مو 1- 5 سانتی متر است. ریزش موی سکه ای در هر سنی دیده می شود ولی اکثر بیماران جوان هستند و کمتر از 40 سال دارند. مردان و زنان به یک نسبت مبتلا می شوند. شیوع بیماری 1-2 در هزار نفر است. معمولا ناحیه طاسی با موهای اطراف پوشیده و مخفی می شود و بیماران به طور اتفاقی مثلا در آرایشگاه متوجه آن می شوند. پوست ناحیه طاسی صاف و طبیعی است و تنها قطعات کوتاهی از مو در آن دیده می شود.
ممکن است ریزش مو در سایر قسمت های بدن هم دیده شود . موهای ابرو ها، مژه ها و ریش و سبیل هم در معرض ریزش هستند. حتی به ندرت ممکن است کل موهای سر ( آلوپسی توتالیس ) و یا کل موهای بدن ( آلوپسی یونیورسالیس ) بریزد. البته ریزش موی کل سر یا ریزش موهای سراسر بدن خیلی نادر است.

ریزش مو در مردان:

بیشتر موارد ریزش مو مردانه، ناشی از آلوپسی آندروژنیک ارثی است که بیشتر با عنوان طاسی و ریزش مو مردانه شناخته می شود. ریزش مو و طاسی مردانه به صورت ژنتیکی از والدین به ارث می رسد و بعد از بلوغ شروع به پیشرفت می کند. وجود هورمون دی هیدروتستوسترون(DHT)، در مردی که از نظر ژنتیکی مستعد است، برای وقوع طاسی مردانه لازم است. درمانی در این مورد وجود ندارد. افسانه های زیادی در مورد طاسی و ریزش مو وجود دارند، اما به احتمال قریب به یقین، علت ریزش مو مواردی همچون گردش ضعیف جریان خون، فولیکول هایی که خونرسانی به آنها به خوبی انجام نمی شود، شامپو زدن مکرر، پوشیدن کلاه یا کلاه کاسکت و مسائلی از این قبیل نمی باشد. همچنین تغذیه مناسب، می تواند تأثیر مثبتی بر کیفیت، و نه کمیت، مو داشته باشد.

ریزش مو در بانوان:

ریزش مو در بانوان مساله ای می باشد که همچنان در دست بررسی است، اما به نظر می رسد تأثیرات هورمونی در ریزش موی زنانه نسبت به طاسی و ریزش موی مردانه متفاوت باشد. از جمله دلایلی که باعث ریزش مو و کچلی در بانوان می شود و قابل درمان هستند عبارتند از:
بیماری های تیروئید، کمبود آهن، تب بالا، جراحی یا بیهوشی عمومی، رژیم های شدید، زایمان و یک سری پروسه های درمانی خاص .همچنین ناهنجاری های درماتولوژیک خاص جمجمه می تواند به صورت موقتی یا دائم باعث ریزش مو یا طاسی بشوند، مانند لوپوس، پلانوپیلاریس لیشن و آلوپسی آرئاتا.
به علت این که ریزش مو در زنان می تواند ناشی از بیماری های زمینه ای باشد، بهتر است زنان مبتلا به ریزش مویی که علت ریزش مو در آنها مشخص نیست، به یک درماتولوژیست مراجعه کنند.

ریزش مو و عمل کاشت مو:

عمل کاشت مو، کاشت مو در واقع به معنی انتقال فولیکول های ناحیه ی پر مو از پشت سر به ناحیه ی کم مو یا طاساطلاق می شود که منجر به افزایش تراکم مو در نواحی مدنظر می شود. جراح یک نوار از موهای متراکم مقاوم پوست را از ناحیه دهنده برمی دارد و واحد های فولیکولار را از این نوار به داخل مناطق نازک یا طاسی گیرنده وارد می کند. موی دهنده که دائمی است و تحت تأثیر هورمون دی هیدروتستوسترون قرار نمی گیرد، مجددا در ناحیه گیرنده یا طاس توزیع می شوند. هنر عمل کاشت مو با اعمال زاویه در میان واحد های فولیکولار کاشته شده و جایگزاری چند واحد فولیکولار در مناطق مختلف تکامل می یابد. در طول فرایند کاشت مو ، موی جدیدی روییده نمی شود. با وجود اینکه تراکم واحد های فولیکولار در نواحی کاشته شده ، کمتر از قسمت اصلی می باشد، اما این تفاوت معمولا با چشم به سختی قابل احساس است.

به منظور بالا بردن سطح آگاهي و آرامش خاطر مراجعين محترمجلسه مشاوره حضوري به صورت رايگان مي باشد،در اين جلسه مشكلتان بطور كامل بررسي ميگردد و اطلاعات كاملي پيرامون مشكل مربوطه و روشهاي درماني در اختيارتان قرار ميگيرد و راهكارهاي لازم توضيح داده ميشود .در انتها به تمام سوالات شما با كمال صبر و حوصله پاسخ داده ميشود تا به اين ترتيب تصوير روشني از مسير درمان در پيش رويتان قرار گيرد
پزشكان و متخصصان اين مركز در نهايت تخصص , تعهد و دلسوزي شما را در اين مسير همراهي كرده و تمامي پرسنل اين مركز آماده ارائه بهترين خدمات به شما خوبان هستند.آرزومند ديدار شما در اين مركز و ارائه خدمات به شما عزيزان هستيم.

،، به ما بپيونديد و در مسير زيبايي وجواني با ما همراه شويد… ،،

ورود هر مشتري تازه به گروه پرشين هير يعني يك دنيا مسئوليت و تعهد.

مسئوليت براي پزشكان و دست اندركاران اين مجموعه كه به اين انتخاب و اعتماد احترام بگذارند و بهترين امكانات و خدمات را به مشتريان خود عرضه كنند.

در كنار شما و نزديك به شما برايتان مكاني آرامش بخش را برگزيـــده ايم و پلي ميان خود و شما شـده ايم تا به مـا در گروه پرشين هير بپيونديد.

گالری تصاویر

تصاوی بیشتر

اخرین اخبار مجله پوست و مو

متن مورد نظر در اینجا قرار میگیردمتن مورد نظر در اینجا قرار میگیرد

[go_portfolio id="post1"]

خدمات ما

متن مورد نظر در اینجا قرار میگیردمتن مورد نظر در اینجا قرار میگیرد

کاشت مو

کاشت موی ترکیبی

کاشت ریش و سبیل

مزوتراپی

سوالات خود را از طریق تلگرام با مشاورین ما در میان بگذارید

ثبت سوال